Cep Telefonunuzun Bataryası Daha Uzun Süre Dayanabilir

Cep telefonumuz, internet bağlantımız olmadan yaşayamaz hale geldik. Yolda, ofiste, evde, yemekte her yerde hatta belki sevdiğimiz pek çok şeyden daha fazla vakti bu küçük alete harcar olduk. Durum böyle olunca cep telefonumuzun, özellikleri, dayanıklılığı, performansı gibi konular çok önemli olmaya başladı hepimiz için. Hatta öyle ki aman cep telefonumuza bir şey olmasın, bozulmasın, yıpranmasın diye gözümüz gibi bakmaya başladık. Ekranı çizilmesin diye ön yüzüne ekran filmi yapıştırmaya, gövdesine bir şey olmasın diye kapak – kılıf takmaya, pili uzun süre dayansın diye kulaklık kullanmaya, arabamıza oto şarjı ofisimize ikinci şarjı hatta artık çantalarımıza giren ve nerede olursanız olun cebinizi şarj etmeye yarayan powerbankleri taşımaya başladık. Lafın kısası, teknoloji artık hepimizin hayatında ve hepimiz teknolojiden olabildiğince faydalanmaya çalışıyoruz. Durum böyle olunca en önemli konulardan biri, bataryamızın dayanıklılığı ve şarj ömrü haline geliyor. Bu konuda sizlere faydalı olabileceğini düşündüğümüz bir kaç önemli bilgi ve bazı ipuçları aktarmak istiyoruz. Akıllı telefonlarda batarya ömrü nasıl uzatılır, şarj nasıl daha uzun süre kullanılır merak ediyorsanız bu yazıyı mutlaka sonuna kadar okuyun.

 • Diyelim yeni bir telefon aldınız. Bataryasını ilk kez şarj edeceksiniz. Dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var. İlk şarjınızı telefon kapalıyken ve tam olarak, yani %100 doluncaya kadar kesintisiz tamamlayın. İlk kez şarj ettiğiniz telefonunuzu şarjı tamamen bitene kadar, tekrar şarj etmeden kullanın. Bu işlemi en az 3 kez daha tekrarlayın. Daha sonraki şarj işlemlerinde ise telefonunuzun şarjını tamamen bitirmenize gerek yoktur. Tercihan telefonunuzu her zaman kapalıyken şarj edin. Güncel olarak kullanılan Lityum Iyon bataryalar, siz ne kadar dikkatli kullansanız da, her yıl otomatik olarak kapasitesinin 1/5’ini kaybeder.
 • Telefonunuzu kullanırken, onun sinyal alışverişini engelleyecek hareketlerden (anten bölgesine parmağınızı koymak gibi)  kaçının. Sinyalin zayıf olması, hem telefonunuzun daha fazla güç harcamasına hem de sizin daha yoğun sinyale maruz kalmanızı sağlar.
 • Lüzumlu değilse titreşim özelliğini kullanmayın.
 • Zil sesini makul seviyede kullanın, çok yüksek tutmayın.
 • İhtiyacınız yoksa 3G’yi hiç açmayın. Sadece kullandığınız zamanlarda açın.
 • Ekranın parlaklığını kısık, zaman aşım süresini kısa tutun. Unutmayın, dokunmatik telefonlarda  genelde en çok şarjı genelde ekran yer.
 • Ekran titreşimini, bildirim ve açık ışıklarını kapatabilirsiniz.
 • 3D zil ses efektleri çok güzel ancak çok şarj yer. Mümkün olduğunca bunları kullanmayın.
 • Blutooth kullanmadığınız zamanlarda her zaman kapalı olması gereken bir özelliktir. Hem şarjınızın verimi hem de telefonunuzun güvenliği için.
 • Telfonunuzdan müzik dinleyeceğiniz zaman kulaklık kullanmayı tercih edin. Hoparlöründen dinlemek daha fazla güç harcatır.
 • Akıllı telefonlardaki hareketli temalar, telefonunuzun çok daha yoğun enerji harcamasına neden olur. Kullanmayın.
 • Telefonunuzu uzun sire kullanmayacaksanız tamamen kapatın. Kısa süreli açma kapama yapmayın, bunun yerine hatsız ya da uçuş modu kullanın.
 • Telefonunuzu çok uzun süre kullanmayacaksanız, bataryazı %30 – %40 şarj durumundayken, 3 -4 C derecelik bir sıcaklıkta, örneğn buzdolabında muhafaza edin. Senelik %20’lik doğal güç kaybını, bu şekilde %3’lere kadar indirebilirsiniz.
 • Hızlı şarj aletlerinden uzak durun. Bataryanıza zarar verebilir.
 • Her zaman orjinal batarya kullanın. Hem daha uzun ömürlü hem de telefonunuza verebileceği zararlar minimumdur ve garanti altındadır.
 • Hem batarya hem de telefonunuzun ömrü için her zaman orjinal şarj aletleri kullanın.

Tüm bu bilgiler tavsiye niteliğinde olup, değişik zamanlarda, farklı insanlar tarafından denenmiş ve sonuç alınmıştır. Dikkatlice uygularsanız, hem telefonunuz hem de bataryanızı maksimum seviyelerde kullanabilirsiniz.

Bu bilgiler, kişiye özel telefon kapakları konusunda uzman, www.sanakapakolsun.com sponsorluğunda www.mobiteknoloji.com okuyucuları için derlenmiştir.

Cep telefonu şarj ömrü

Cep Telefonu Şarj Ömrünü Uzatmak

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir